Manuál na kočku – 3

Krmivo a voda

Kočky potřebují mít neustále k dispozici čerstvou vodu, ideálně v menší a obtížně zvrhnutelné misce. Vodu je nutné měnit minimálně jednou denně, lépe víckrát. Co se mléka týče, některé kočky nejsou schopné mléko trávit, a proto jim konzumace mléka způsobuje bolesti břicha a průjmy. Je proto lepší kočkám dávat spíše speciální kočičí mléko. Pokud máte doma koťátka, která je nutné kojit, ale nemají matku, u veterinářů se dají koupit speciální náhražky mateřského kočičího mléka s optimálním složením.

Kočky lze krmit v zásadě třemi způsoby, které je samozřejmě možné (a vhodné) kombinovat. Nejčastějším krmivem jsou granule, na trhu existuje nepřeberné množství druhů granulí. Je vhodné granule volit dle věku, zdravotního stavu a aktivitě kočky – například granule pro koťátka do jednoho roku věku, granule pro venkovní nebo domácí kočky, granule pro vykastrované kočky, pro kočky starší…. Je jistě lepší volit granule kvalitnější i za cenu větší finanční investice. Jelikož jsou granule suché krmivo, je více než kdy jindy nutné, aby kočka měla neustále přístup k misce s pitím.

Dalším způsobem krmení kočky jsou konzervy. I konzervy lze koupit v různé kvalitě a různých druzích, např. z hovězího masa, kuřecího masa, jehněčího masa atd. Opět je důležité vybírat spíše kvalitnější konzervy. Dále jsou na trhu různé kapsičky pro kočky, které obsahují maso v želé směsi, dále také různé paštičky a spousty dalších možností. Nutné je kočce podávat krmivo určené pouze kočkám, ne psí krmivo – u psů a koček jsou potřeby na složení stravy rozdílné. S výběrem krmiva Vám zcela jistě pomůže veterinární lékař.

Co se týče domácí stravy pro kočky, je nutné pamatovat, že kočky jsou masožravci. Maso je možné podávat syrové, přesto je lepší dát přednost masu vařenému, čímž se předejde nákaze parazity. Kočkám je dobré podávat i vnitřnosti a ryby – ne však syrové ryby a vždy bez kostí, jednou za čas je možné dát kočce i sardinky nebo tuňáka z konzervy včetně oleje v konzervě obsaženém. Olej, zvláště pak rybí, je v malých dávkách blahodárný pro srst kočky a pomáhá ukládat a využít vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E).

V granulích bývají obsažené kompletně všechny důležité složky stravy koček, pokud se však rozhodnete pro stravu domácí, je nutné doplňovat stravu o vitamíny a minerály důležité pro kočku. Na trhu je spousta přípravků s vitamíny a minerály – pasty, prášek, vločky, tablety. Je nutné dodržovat doporučené dávkování, zvláště u vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E) může dojít k předávkování, což může kočce způsobit nemalé zdravotní problémy. Oproti tomu vitamíny B a vitamín C (vitamíny rozpustné ve vodě) se v případě nadměrného příjmu vyloučí z těla přirozenou cestou bez jakýchkoliv problémů – tento princip je stejný i u člověka.

Dále je možné kočce pořídit různé doplňky stravy – jedná se spíše o přípravky zlepšující zdravotní stav kočky, zvláště v případě nějakého problému. Například přípravek směsi aminokyselin na podporu imunity, kloubní výživa pro starší kočky, pasty proti tvorbě bezoárů v trávicím traktu (nahromadění spolykaných chlupů, které kočka pozře při očistě, mohou při akumulaci ucpat průchod trávicím traktem) a spousta dalších. S výběrem doplňků stravy Vám pomůže veterinární lékař.

Existují i diety pro nemocné kočky, které předepisuje veterinární lékař v případě diagnózy nějakého onemocnění vaší kočky – dieta pro kočky s cukrovkou, dieta při onemocnění ledvin, srdce, při alergiích, při tvorbě močových kamenů…

Kočku rozhodně nikdy nekrmte uzeninami, slaným a kořeněným jídlem. Zbytky lidského jídla nejsou pro kočku vhodná! V případě, že Vaše kočka žere myši apod., je nutné ji častěji a velice pravidelně odčervovat, a to i proti nákaze tasemnicí. Pokud má Vaše kočka sklony k tloustnutí, je nutné jí krmení dávkovat a dávat spíše menší krmnou dávku víckrát denně. Nadváha koček – stejně jako u lidí – může způsobovat různá vážná onemocnění.

Co se koťat týče, je potřeba je krmit víckrát denně, ty nejmenší koťátka po odstavení krmit 4x až 5x denně. Granule bývají z počátku pro koťata nevhodné a příliš tvrdé, proto podáváme spíše maso nebo konzervy „junior“. S kvalitními granulemi pro koťata lze začít nejdříve ve věku 8 týdnů koťat.