Manuál na kočku – 8

Život s kočkou I.

Kočku můžete mít v domácnosti nebo čistě venku, případně obojí kombinovat. Pokud budete mít kočku převážně nebo zcela venku, bude potřebovat místečko, kde se bude moci v zimě zahřát – pelíšek z krabice vypolstrované polystyrénem uložený v závětří, přístup na půdu se senem nebo zařídit zateplenou boudičku u kotelny. Záleží na Vašich možnostech – kočka si někdy místo zvolí sama, je však vhodné jí tam připravit alespoň zateplenou krabici jako pelíšek, ve kterém se bude moci cítit v bezpečí. Je pravděpodobné, že si kočka vybere nějaké místo ve výškách, kočky obecně mají rády přehled o dění. Pamatujte, že venkovní kočka BY MĚLA BÝT VYKASTROVANÁ. Také je dobré zmínit, že i když Váš kočičí miláček venku loví myši a různé další „pochoutky“, potřebuje pravidelně krmit – ne vždy se lov zadaří…

Nedoporučujeme chovat kočky venku v případě, že bydlíte hned u silnice, dálnice či jinak motorovými vozidly frekventovaného místo, a dále pokud máte sousedy, kteří kočky nesnáší a hrozí tak, že budou chtít Vašeho kočičího miláčka například otrávit nebo v případě aktivních myslivců i hůře. Kočka – zvláště pokud nebyla zvyklá nikdy být venku – bude v bytě sdíleném s Vámi nadmíru spokojená.

Pokud máte kočku doma, jistě ji velice často vídáte u okna. Je vhodné okna zabezpečit sítěmi, aby v případě spatření nějakého potencionálního úlovku Vaše kočka z okna nevypadla – pád z malých výšek kočka často přežije, ale následně vyděšená uteče, pád z velkých výšek může mít fatální následky. Zajistěte taky vchody do různých „skrýší“, které kočky tak milují – například do stoupaček a jiných těžko dobyvatelných míst.

 

Život s kočkou II.

Kočka v domě potřebuje svoje takové tři zóny – krmení s pitím, toaleta a odpočinková zóna – a všechny tyto zóny by od sebe měly být dostatečně daleko (je celkem pochopitelné, že se kočka nebude chtít vyměšovat u svého jídla nebo spát v blízkosti své toalety). Pelíšků a různých odpočívadel bude Vaše kočka potřebovat spíše více a je vhodné je umístit tam, kam kočka sama od sebe nejraději chodí si lehnout. Kočky rády ulehají ve výškách, a ještě lépe pokud mají u toho výhled z okna. Jeden pelíšek je také vhodné nechat v místnosti, kde je největší klid, kam si nezvete návštěvy, aby se tam kočka mohla uchýlit, pokud na ni v ostatních prostorách bude příliš „přelidněno“ a hlučno.

Pokud máte kočku tedy doma, je naprosto nezbytné pořídit jí škrabadlo – broušení drápků je zkrátka kočičí nutností a pokud nebude mít Váš čtyřnohý miláček k dispozici škrabadlo, udělá si jej například z Vaší sedačky, což jistě není žádoucí. Ideální je velké škrabadlo až do stropu, po kterém může kočka šplhat jako po stromě, které taky bývá vybaveno odpočívadly v různých výškách. Pokud si takto velké škrabadlo nemůžete dovolit, pak doporučuji pro dospělé kočky škrabadlo vysoké aspoň 80 až 100 cm, na kterém si budou moci přeci jen alespoň trochu zašplhat.

 

Život s kočkou III.

Kočky mají tendenci okusovat rostliny, proto musíte ty jedovaté ve Vaší domácnosti sklidit z dosahu koček, aby se Vám kočka neotrávila. Je vhodné domácí kočce vypěstovat trochu trávy – v chovatelských potřebách se dají zakoupit předpřipravené směsi, které doma pouze zalijete vodou a sledujete, jak tráva roste. Po zhruba týdnu tuto trávu můžete dát k okusování Vaší kočce a dále jen zaléváte dle potřeby.

Hračky jsou pro kočky nutností. Hra je pro ně báječnou aktivitou a na trhu je opravdu obrovské množství hraček pro kočky, často i se šantou kočičí, kterou kočky prostě milují. Můžete si vybrat hračky vydávající zvuk nebo tiché, myšky, míčky, peříčka na tyčce…je toho spousta. Někdy však kočce stačí jen víčko od lahve nebo papír, se kterým se můžou vyřádit (často to bývá pro lidi důležité lejstro).

Pokud máte kočičku v bytě, kde nemá možnost si vyběhnout ven a opět se vrátit, a přesto jí chcete dopřát podněty z venku, můžete kočičku venčit podobně jako pejska. Je však důležité pořídit nejen vodítko, ale i speciální kšíry, protože z obojku se kočka snadno dostane, a pak ji na toto příslušenství už od malička zvykat. Je třeba se však smířit s tím, že kočka není pes a že zřejmě nikdy nebude chodit u nohy. I tak si ale venku můžete užít spousty hezkých chvil.

Pro cestování s kočkou je nutné si pořídit přepravku – na trhu je spousta tvarů, velikostí, druhů a barev, doporučujeme především přepravku omyvatelnou, dostatečně velkou, dobře uzavíratelnou a pro kočku bezpečnou. Je vhodné do přepravky vložit jednorázové savé pomůcky, které zakoupíte v lékárně, kdyby se náhodou ze stresu kočička pomočila – tuto podložku pak jednoduše vyhodíte a vše je vyřešeno. V horkých dnech nezapomínejte kočce dávat pravidelně napít a předcházet tak přehřátí. V zimě je zase žádoucí chránit kočku před chladem nějakou dečkou, obalem na přepravku nebo vložením pelíšku přímo do přepravky.

 

Život s kočkou IV.

Pokud jedete na dovolenou a kočku chcete vzít s sebou, musíte zajistit, že bude místo dovolené splňovat všechna kritéria, která jsou pro kočky důležitá – bezpečné místo, odkud nehrozí únik a kde je vše pro kočky zařízené (máte kam umístit kočičí toaletu a misky s krmivem a vodou atd.). Pokud se chystáte do zahraničí, zjistěte si s dostatečným předstihem podmínky daného státu pro cestování se zvířetem (např. na Islandu je zákaz vstupu zvířat). Rozhodně je nutné, aby Vaše kočka byla očkována a odčervena. Většina států požaduje především a zejména očkování proti vzteklině, dále je nutné zajištění zvířecího pasu, tzv. petpas (vystaví Vám ho veterinární lékař) a elektronické identifikace pomocí mikročipu, který se kočce zavádí jehlou do podkoží, má však jen velikost zrnka rýže a nezpůsobuje žádnou bolest nebo problémy. Často je prý i méně bolestivý než očkování.

Pokud jedete na dovolenou bez svého kočičího miláčka, máte hned několik možností. Tou nejpřijatelnější pro Vaši kočku je zajistit ji péči přímo u Vás doma, kde je zvyklá. Poproste příbuzné nebo sousedi, existují však i speciální firmy na hlídání domácích mazlíčků. Další možností je nechat vaši kočku u někoho z příbuzných, pokud se nemohou každý den stavovat u Vás doma. Další variantou je kočičku umístit po dobu dovolené do kočičího hotelu, doporučujeme však předem vybraný hotel omrknout a v případě, že je tam vše v pořádku, zarezervovat si termín pobytu vaší kočičky co nejdříve.

Doufám, že Vám tento mini seriál článků pomohl a že jste se svou kočkou nerozluční přátelé.

 

Zdroje:

Barbora Kolmanová – „Návod na kočku“

Jana Makovcová a MVDr. Daniel Petrák – článek „FIV, FeLV a FIP ve zkratce“

Vlastní zkušenosti 🙂