Manuál na kočku – 2

Když si domů přinesete kočičku…

Pokud si domů přinesete novou kočičku, položte přepravku do místnosti, kde bude již všechno připravené – kočičí toaleta a miska s vodou a miska na potravu. Poté otevřete dvířka přepravky a nechte kočku samotnou, ať sama vyleze, nenuťte ji. Poté, co sama od sebe začne objevovat nový prostor, jí ukažte kočičí toaletu – klidně kočku do záchodu se stelivem posaďte, aby si lépe zapamatovala, kde se její toaleta nachází. Pokud si kočka již nový domov alespoň částečně očichá a objeví, je vhodné ji namotivovat první dávkou krmení.

Některé kočky jsou velice bázlivé a z přepravky se odhodlávají vystoupit poměrně dlouhou dobu. Poté, co vyleze z přepravky, pravděpodobně zaleze do nejbližšího úkrytu. Dejte kočičce čas, ať si může zvyknout na nový domov.

Pokud chcete mít kočičku výslovně venkovní, je nutné nechat ji alespoň první měsíc v domácnosti, například v prádelně, kotelně, garáži nebo na půdě, aby si nejprve zvykla na nový domov, čímž se sníží riziko, že se při první příležitosti venku zaběhne a již se nevrátí.

Pokud doma již jednoho kočičího přítele máte, je nutné je pečlivě seznámit. Přestože jsou kočky individualisti, společnost potřebují a nejlepší je společnost dalšího čtyřnohého kamaráda. Zde je pár rad jak na zdárné seznamování: nejprve nechte „domorodou“ kočku si „nováčka“ očichat přes přepravku. Domorodá kočka bude nejprve zřejmě protestovat, ale po chvíli zvědavost zvítězí a bude chtít poznat nového člena domácnosti. Ze začátku se oba kočičáci budou nejspíše prát a vést drobné boje, což je však důležité po ujasnění pozic v domácnosti, proto do těchto bojů nezasahujte, pokud nebude ohroženo zdraví jedné z koček. Dbejte především na to, aby nechala „domorodá“ kočka „nováčka“ odskočit si na toaletu. Věnujte dostatek pozornosti domorodé kočce, aby neměla pocit odstrčení. Po čase (den, týden nebo měsíc) se však většinou situace urovná, kočky si na sebe zvyknou – jelikož již mají ujasněné pozice – a vy tak získáte dva kočičí kamarády.

Pokud je však „domorodá“ kočka labilnější, osvědčil se postup, při kterém je každá kočka určitý čas v jiné místnosti, kde má vše potřebné (toaletu, misky s jídlem a vodou, s hračkami…). Po určité době si kočky místnosti vymění, přičemž vybavení zůstává stejné. Tak mají možnost se kočky vzájemně očichat a zvyknout si na sebe.