Manuál na kočku – 5

Kočičí toaleta

Kočičí záchod je především u domácích koček nezbytnou výbavou, která nesmí chybět hned co si domů přivezete kočičku. Dá se koupit téměř kdekoliv – v chovatelských potřebách, ale často jej nabízejí i supermarkety. Dnes si můžete vybrat mezi nejrůznějšími barvami a tvary, v zásadě se většinou jedná o jakýsi vyšší plastový „pekáč“ se zahnutými okraji. K dispozici jsou i zavřené toalety se dvířkami a další designové záchody.

Jelikož je kočka zvíře čistotné a je naučená si své exkrementy zahrabávat, budete do kočičí toalety potřebovat stelivo. Těch je několik druhů, dle „funkce“ se dělí především na hrudkující – to, které kolem exkrementu (především moče) udělá hroudu, která se dá snadno vyjmout lopatkou – a nehrudkující, které sice sákne, ale je nutné vyndat vždy větší část steliva (neudělá se hrouda). Dále jsou steliva granulovaná, silikonová a další, je pravděpodobné, že budete nějakou chvíli hledat stelivo, které bude vyhovovat Vám i Vaší kočičce.

Kočičí záchod je nutné pravidelně čistit, kočka (podobně jako lidé) nerada chodí na použitý a znečištěný záchod. Je vhodné exkrementy ze záchodu vybírat 2x denně a jednou týdně současné stelivo vyhodit, záchod omýt a dát stelivo nové. Nedoporučuje se omývat záchod různými aromatickými čistícími přípravky – podobně jako kočičí misky – kočce by toto aroma vonět nemuselo a mohlo by vést k nepoužívání WC.

Pokud je Vaše kočka již naučená používat toaletu a pak začne močit a kálet jinam, je to vždy nějaký zdravotní nebo psychický problém. Je proto nutné navštívit veterináře k případné diagnostice či vyloučení onemocnění (často se jedná o močové kameny, na které kočky trpí – mívají při močení bolesti a tuto bolest si spojí s toaletou, proto začnou svou potřebu vykonávat jinde). Pokud je kočka zdravá a tento problém trvá, jedná se o nějaký psychický problém a je nutno se zamyslet, co mohlo Vaši kočku „rozhodit“. Často to bývá stěhování nebo nějaká změna v bytě, rozchod partnerů nebo nový přírůstek o rodiny, některé kočky však může rozhodit i například změna steliva.

A ještě dvě rady na závěr. Pokud máte doma více koček, je vhodné pořídit více kočičích záchodů – kočky se často neradi dělí o tento svůj prostor, proto je vhodné, aby každá z Vašich koček měla vlastní WC. A pokud máte doma novou kočičku a ona neustále vykonává svou potřebu mimo WC a vždy na jedno konkrétní místo, je vhodné uvažovat o přesunutí kočičí toalety na toto místo, které si Vaše kočka vybrala. Je to snazší než se snažit kočku přesvědčit