Manuál na kočku – 4

Péče o srst, oči, uši, zuby

Péče o srst: Krátkosrsté kočky je potřeba jednou za několik dní vyčesat, zvláště v období línání, čímž i zabráníte velkému množství chlupů v domácnosti. Jinak se o svou srst umí kočky velice dobře starat. U koček dlouhosrstých je nutné chlupy vyčesávat každý den a kočku na to zvykat již od věku kotěte. Zanedbání péče u srst u těchto koček vede k vytvoření bolestivého krunýře, který je vespod často doprovázen zánětem kůže. Proto si před pořízením dlouhosrsté kočky toto velice dobře promyslete, zda jste schopni a ochotni Vaši kočku každodenně vyčesávat. Zvláštní pozornost vyžaduje i kůže tzv. „kočičích naháčů“, například plemeno sphynx.

Prohlížení srsti a kůže kočky je také velice důležité, zvláště u koček chodících ven. Můžete tak zavčasu objevit klíště, blechy nebo zranění od jiného zvířete. Pokud se rozhodnete Vaši kočku vykoupat, pamatujte na to, že nelze použít stejné přípravky jako pro lidi z důvodu příliš kyselého pH. Pro kočky existují na trhu speciální šampóny, některé i určené pro konkrétní typ srsti. Kočku však není potřeba pravidelně omývat – kočky se umí očistit velice dobře sami, navíc většina koček vodu nemá zrovna v lásce.

Péče o oči: Kočky jsou velice náchylné na různá infekční onemocnění očí, jsou velice zranitelnou částí těla Vaší kočky. Je nutné oči pravidelně kontrolovat a v případě znečistění nebo výtoku hnisu z očička je nutné oči čistit pomocí vhodného přípravku, který Vám doporučí nebo dá veterinární lékař.

Péče o uši: Doporučuje se pravidelné sledování čistoty uší Vaší kočky, na trhu jsou k dispozici i speciální ušní čistící přípravky. Žlutý až nahnědlý zapáchající výtok z uší poukazuje na onemocnění parazity, na přítomnost cizího tělesa nebo infekční onemocnění, proto v případě takového nálezu neodkládejte návštěvu veterináře.

Péče o zuby: Usazený zubní plak vede ke vzniku zubního kamene, proto je potřeba dbát i na pravidelnou kontrolu dutiny ústní a zaměřit se i na nezvyklý zápach z dutiny ústní Vaší kočky. Je možné denně čistit kočce zuby pomocí speciálních čistících prostředků, není to však nezbytností. Na prevenci onemocnění zubů je potřeba myslet zejména u koček starších.