Kočka je zvíře s výraznou individualitou, která ji vede k teritoriálnímu chování a členění prostoru. Zóna izolace je místem, v němž se kočka cítí pohodlně a bezpečně a slouží především k odpočinku. Tuto zónu s nikým nesdílí, často to bývá místo ve výšce a obvykle je ukryté. Další zóny jsou zónami aktivními – kočka se přijímá potravu a vodu, v jiné zóně má umístěnou kočičí toaletu a v dalších zónách si hraje.
Kočka si své teritorium značí, často třením se o hrany předmětů, méně příjemné je značkování pomocí drápků (škrábání nábytku) a zejména u dospělých nekastrovaných kocourů značkování močí.
Kočky nemají rády změny ve svých teritoriálních zónách. Taková změna kočku může velice zneklidnit, a to se může projevit v jejím chování – například vyměšování mimo toaletu nebo škrábání nábytku, přičemž toto chování před změnou teritoria nebylo přítomné.
Jen se ještě krátce zmíním o hodnotách fyziologických funkcí u koček.
Tělesná teplota: 38 až 38,5 °C
Počet dechů za minutu: 10 až 20 dechů/min
Tepová frekvence: 180 až 200 tepů/min u koťat, 100 až 140 tepů/min u dospělých koček
Průměrný věk puberty: kocouři 7 až 10 měsíců, kočky 6 až 12 měsíců
Reprodukční cyklus kočky: 2x až 4x ročně, doba trvání 10 až 12 dní, ovulace je vyvolaná pářením, délka březosti 57 až 64 dní
Hmotnost koček se liší dle plemene, většina koček má průměrně 3 až 5 kg, ale například Mainská mývalí kočka má běžně 8 až 10 kg, velké váhové rozpětí nalezneme také u plemena Kartouzská a Norská lesní kočka, a to mezi 3 až 9 kg.